Fizjoterapia

Fizykoterapia


Elektrodiagnostyka – jest to metoda stosowana do diagnozowania mięśni porażonych wiotko i będących w zaniku wynikającym z unieruchomienia. Umożliwia dokładne dobranie optymalnych dawek zabiegowych.

Elektrostymulacja - zabieg, w którym wykorzystuje się prąd leczniczy do kontrolowanego pobudzania mięśni do skurczu.

Prądy TENS – Inaczej przezskórna stymulacja nerwów. Charakteryzują się blokowaniem bodźców bólowych. Ich działanie jest długotrwała.

Prądy diadynamiczne – zabieg jest kombinacją 6 różnych rodzajów prądów. Odpowiednie ich połączenie gwarantuje pożądany efekt terapeutyczny. Zmniejszają dolegliwości bólowe, poprawiają ukrwienie, stymulują mięśnie w zaniku prostym.

Prądy interferencyjne - powstają w wyniku interferencji (tj. nałożenia się) w tkankach dwóch prądów przemiennych. Mają działanie przeciwbólowe, zwiększają przekrwienie naczyń.

Galwanizacja – jest to leczenie prądem stałym. Ma działanie poprawiające ukrwienie oraz przeciwbólowe.

Jonoforeza - Jest to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek, za prądu stałego jonów działających leczniczo. W tym zabiegu mogą być użyte tylko leki ulegające dysocjacji elektrolitycznej.

Prądy Kotz’a – tzw. Rosyjska stymulacja. Jest to zabieg intensywnie stymulujący zdrowie mięśnie. Intensywne skurcze w trakcie terapii zwiększają siłę i masę mięśniową. Często stosowany jako dodatek do treningu siłowego.

Prądy Traubert’a -  zabieg, którego celem jest wprowadzenie mięśni w drżenie i wibracje, powodujące ich rozluźnienie. Poprzez działanie prądów Traubert’a na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.

Ultradźwięki - są to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (1-3 MHz).Tkanka podlega mikromasażowi, którego efektem jest zwiększona temperatura, przyspieszone mikrokrążenie. Mają działanie przeciwbólowe, rozluźniające i przyspieszające gojenie.

Fonoforeza –  polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą ultradźwięków. Ta metoda zapewnia lepsze wchłanianie się środka leczniczego, przez co efekt leczniczy jest o wiele większy, niż zwykłe „wmasowywanie” maści rękoma.

Terapia skojarzona – jest to zabieg, którym łączy równoczesne działanie fal ultradźwiękowych z zabiegami prądowymi. Aparat generuje fale ultradźwiękowe odpowiednio modulowane oraz mikroprądy, prądy niskiej i średniej częstotliwości lub prądy TENS.

Takie połączenie dwóch różnych bodźców fizykalnych pozwala uzyskać większe działanie rozluźniające i przeciwbólowe jakie dają zarówno ultradźwięki i elektroterapia. Dodatkowo stymulację nerwów i mięśni uzyskujemy poprzez przepływ prądu leczniczego.

Pole magnetyczne – aparat wytwarza pole magnetyczne o zmiennym potencjale. Skutkiem jest poprawa metabolizmu komórkowego oraz zmiana równowagi jonowej. Obserwuje się przyśpieszenie zrostu kostnego, zmniejszanie obrzęków, obniżenie bólu, regenerację tkanek miękkich.

Laser punktowy niskoenergetyczny
– precyzyjne naświetlanie tkanek za pomocą światła laserowego o parametrach biostymulacyjnych. Poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek i polaryzacji błon komórkowych uzyskujemy wyraźne działanie przeciwbólowe, wspomagamy naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszamy gojenie. Wykonując zabieg na ściśle określonych punktach możemy zwiększyć jego skuteczność, koncentrując energię lasera w miejscach, w których efekt jego działania będzie największy.

Laser punktowy wysokoenergetyczny – Wykorzystuje podczas trwania zabiegu dwie długości fali, co pozwala na uzyskanie efektów biostymulacyjnych tkanek położonych głęboko, oraz na uzyskanie efektu termicznego. Dzięki temu znacznie przyśpiesza proces regeneracji oraz wpływa przeciwbólowo w każdej fazie choroby.

Lampa Sollux - emituje promienie podczerwone. Lampa Sollux z nałożonym filtrem niebieskim przepuszcza promienie niebieskie oraz osłabia promienie podczerwone (cieplne). Zmniejsza głębokość penetracji promieni podczerwonych i ich właściwości cieplne, wywołując głównie działanie przeciwbólowe i uspokajające. Filtr czerwony przepuszcza promienie czerwone widzialne i podczerwone. Dzięki ogrzaniu uzyskuje się miejscową poprawę ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych.

Bioptron – terapia światłem wspomaga gojenie się ran, doskonale się sprawdza w chorobach skóry. Również działa aktywizująco na układ krążenia i układ immunologiczny.

Krioterapia - miejscowe schładzanie ciała przy użyciu parów ciekłego azotu (ok. –160 °C). Głębokie przekrwienie tkanek występujące po chwilowym schłodzeniu ułatwia wykonywanie ćwiczeń leczniczych. Działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i zmniejszające napięcie mięśni. Stosowana po wystąpieniu urazu w celu uśmierzenia bólu i likwidacji obrzęku.